Сафа ультра
Порушення шлунково-кишкового тракту (травлення) є однією з найпоширеніших скарг серед населення. Шлунок - один із життєво важливих органів тіла (марма). Шлунок не тільки зберігає їжу в процесі травлення, а й перетравлює її за допомогою своїх соків. У шлунку є дрібні залози, що виробляють шлунковий сік (пачака піта). Шлунковий сік розчиняє їжу більш дрібні молекули. У момент, коли їжа потрапляє в шлунок, його стінки починають скорочуватися та перемішувати їжу зі шлунковим соком, щоб її можна було переварити.
Їжа, яку легко перетравлювати (лагху ахар) - молоко зниженої жирності, злаки або фрукти, - перетравлюється набагато швидше, ніж більш важка їжа (гуру ахар) - смажена, що містить велику кількість жиру.
Частково перетравлена їжа зі шлунка потрапляє в кишечник, а потім перетравлюється за допомогою жовчі, панкреатичного та кишкового соку, а також бактерій. Їжа розбивається на різні легкозасвоювані речовини, які життєво важливі для зростання та розвитку, адже вони формують структурні елементи організму. Тільки після того, як їжа залишає кишечник, завершується процес травлення та починається засвоєння.
У аюрведичній літературі відрізняється 13 типів ферментів. Їжа перетравлюється за допомогою травного ферменту. Цей процес призводить до виділення з їжі поживних речовин, які засвоюються в організмі та беруть участь у процесі створення тканин за допомогою внутрішньоклітинних ферментів.
Запор
Констипація (запор) - затримка спорожнення кишечника та утруднення дефекації. Частота спорожнення кишечника у здорових людей дуже відрізняється - від трьох разів на день до трьох разів на тиждень. Як правило, якщо кишечник не спорожнюється більше, ніж три дні, вміст кишечника може затвердіти і людині буде важко випорожнюватися, навіть може виникати біль. Іноді кал твердне і виходить з болючими відчуттями навіть при більш коротких проміжках між випорожненнями.
Згідно з Аюрведе, якщо стілець не відбувається щоранку, його не можна назвати нормальним. Якщо випорожнення неповне, у товстій кишці утворюється запор.
В Аюрведі описується, що «нормальні випорожнення» мають певну консистенцію та твердість – це називається «правильний кал». У процесі травлення їжа проходить етап розщеплення кислотою, під час якого вона знаходиться у тонкій кишці у напіврідкому стані. Просуваючись товстою кишкою, ця переварена їжа (яка називається ахарія раса) всмоктується і відходи травлення залишаються у товстій кишці. Стілець стають сухими та твердими, кал виходить насилу і в невеликій кількості.
В аюрведичній літературі це захворювання описується як стан, що супроводжується такими симптомами:
Біль у черевній порожнині (у лівій підреберній, здухвинній та пупковій ділянці);
Зменшення кількості випорожнень;
Біль при випорожненні;
Сухі випорожнення;
Порушення травлення;
Головний біль;
Пульсуючий біль у прямій кишці;
Біль у крижаній зоні.
Поки кількість травного ферменту збалансована, організм у здоровому стані. Захворювання – результат відхилення від цього стану. Дисбаланс травного ферменту (включаючи ферменти шлунка та кишечника) є причиною більшості відхилень у роботі шлунка, зокрема, відсутність апетиту та розлад травлення.
Згідно Аюрведі, основними причинами порушення травлення є:
1. Надмірне вживання рідини чи води.
2. Нездорове харчування, включаючи неправильний режим та кількість їжі: неправильний графік харчування (прийоми їжі через тривалі проміжки часу, вночі тощо), надто великі чи надто маленькі порції.
3. Харчові алергії.
4. Порушення травлення внаслідок неправильного проведення процедур панчакарми (виведення токсинів).
5. Придушення природних позивів чи почуття голоду, затримка випорожнення тощо.
6. Порушення сну.
7. Емоційні розлади (наприклад, почуття заздрощів, страху, гніву, депресія, спрага помсти).
8. Сезонні зміни.
9. Хронічні захворювання, які тяжко протікають.
Раціон, частота прийомів їжі, сезонні зміни та емоційний стан впливають на травлення.
У традиційній медицині основними причинами диспепсії вважаються переїдання, неправильне поєднання продуктів харчування, занадто швидке вживання їжі, а також не ретельне пережовування та недостатнє слиновиділення під час їжі.
Крім переїдання, до причин зараховують тяжкість у шлунку, печінці, нирках та кишечнику. Коли їжа розкладається, шкідливі речовини з неї всмоктуються в кров і отруюють весь організм. Певні продукти харчування, що неналежно приготовані, можуть викликати диспепсію. Це захворювання також викликає смажену, жирну та гостру їжу, часто куріння, алкоголь, запор, безсоння, неправильні фізичні навантаження, негативні емоції — ревнощі, страх і злість.
Створює оптимальні дієтичні умови при
Порушення травлення;
Неприємний запах із рота;
Головний біль;
Пульсуючий біль у прямій кишці;
Запор;
Гем